Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: Domyślna czcionka A Większa czcionka A+ Największa czcionka A++ | Zmień kontrast
Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Łubiance

Pomoc psychologiczno - pedagogiczna

 

pedagog szkolny:  Sylwia Krainska

pedagog specjalny:  Gabriela Celuch - Pilarska

oligofrenopedagog: Hanna Hermann

psycholog: Kinga Wysocka

logopeda: Aleksandra Pustoła

 

 

 

 

 

****

30 kwietnia - ŚWIATOWY DZIEŃ SPRZECIWU WOBEC BICIA DZIECI

W naszym kraju zakaz bicia dzieci regulowany jest Ustawą o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie oraz Kodeksem rodzinnym i opiekuńczym. Od 2010 r. zapisany jest w nich zakaz stosowania jakichkolwiek kar cielesnych wobec dzieci przez osoby wykonujące władzę rodzicielską oraz sprawujące opiekę lub pieczę nad małoletnim, postulowany przez Rzecznika Praw Dziecka.
Jednak to nie zakazy, a zrozumienie, dlaczego nie wolno bić dzieci, jaki to ma wpływ na ich psychiczny i społeczny rozwój- powinno być podstawą budowania relacji relacje na płaszczyźnie dorosły- dziecko. Dlatego zachęcam do zapoznania się z ciekawą
prezentacją, która w bardzo szczegółowy sposób odpowiada na pytanie " DLACZEGO NIE WOLNO BIĆ DZIECI?"

****

Być może w maju będziemy mieli okazję spotkać się nie online, a w rzeczywistości, tak "naprawdę- face to face". Warto pamiętać, że sporo mogło się w tym czasie zmienić.
U niektórych mogą pojawić się obawy związane z powrotem do szkoły po okresie pandemii i zdalnego nauczania. Jak im zaradzić? 
Z pomocą przychodzą dr hab. prof. UAM Beata Jachimczak (pedagog wczesnoszkolny, pedagog specjalny) oraz Tomasz Bilicki (interwent kryzysowy, psychoterapeuta) z Fundacji INNOPOLIS, którzy opracowali
podpowiedzi dla dzieci i młodzieży, rodziców i nauczycieli 


****

Kondycja systemu opieki psychiatrycznej i psychoterapeutycznej w Polsce jest w stanie krytycznym i  wymaga natychmiastowych zmian i reform. Wzrost liczby zaburzeń psychicznych dzieci i młodzieży głęboko porusza środowisko specjalistów oraz jest źródłem niepokoju rodziców. SWSP Uniwersytet Humanistycznospołeczny zaprasza na międzynarodową konferencję pt. "DZIECKO DLA SYSTEMU CZY SYSTEM DLA DZIECKA? PERSPEKTYWY ŚRODOWISKOWEGO MODELU WSPARCIAW KRYZYSIE PSYCHICZNYM"Celem konferencji jest omówienie działania oraz perspektyw rozwoju systemu środowiskowego wsparcia dzieci i młodzieży w kryzysie psychicznym w Polsce oraz za granicą. Wykłady będą również okazją do wymiany wiedzy i doświadczeń między specjalistami i rodzicami. Tegoroczna konferencja jest pierwszym wydarzeniem z cyklu „Dziecko → Nastolatek → Dorosły” poświęconym tematyce szeroko rozumianego rozwoju dziecka.  

Konferencja jest kierowana do specjalistów w obszarze psychiatrii, psychologii/psychoterapii oraz ustawodawstwa, a także do rodziców i opiekunów.

Wydarzenie jest bezpłatne i odbywa się online w serwisie YouTube – każdy może zadawać pytania za pośrednictwem czatu. Wszystkie osoby zainteresowane uczestnictwem zapraszamy do wypełnienia formularza zgłoszeniowego. Link do spotkania zostanie przekazany uczestnikom mailowo. Zapisy przyjmowane są do 13 maja 2021 r.

****

     "Rodzina w Centrum 3"

Rodzice oraz uczniowie naszej szkoły mają możliwość skorzystania z bezpłatnego poradnictwa psychologicznego w ramach projektu „Rodzina w Centrum 3”. Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko – Pomorskiego na lata 2014 – 2020. Głównym jego celem jest zwiększenie dostępu do usług wsparcia rodziny i pieczy zastępczej na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. Realizatorami „Rodziny w Centrum 3” są jednostki Starostwa Powiatowego w Toruniu, m.in. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Toruniu.

Co warto wiedzieć?

  1. Z poradnictwa psychologicznego skorzystać mogą zarówno uczniowie, jak i sami rodzice.
  2. Poradnictwo jest BEZPŁATNE
  3. Poradnictwo realizowane może być w formie indywidualnego spotkania lub kolejno kontynuowanych sesji (w zależności od potrzeb)
  4. Miejsce spotkania: Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Łubiance
  5. Czas spotkania: godzina zegarowa (każda osoba jest umawiana na określoną godzinę, co pozwala na zachowanie anonimowości z Państwa lub dziecka strony oraz zachowanie procedur związanych z Covid-19).
  6. Za nami pierwsze spotkanie! Kolejne zaplanowane jest na 26 kwietnia 2021 roku. Osoby chętne proszę o kontakt mailowy (poprzez e-dziennik) lub platformę TEAMS z pedagogiem szkolnym, Sylwią Krainską (dotyczy to również osób, które planują kontynuację konsultacji- związane jest to z ustaleniem kolejności osób, by umożliwić skorzystanie z oferty jak największej liczbie chętnych).

W razie pytań, wątpliwości, trudności proszę się kontaktować. Wspólnie będziemy poszukiwać rozwiązania.

****

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę organizuje 21 kwietnia 2021 roku w godz. 18.00-19.30, bezpłatny webinar dla rodziców dzieci do 6 roku życia pt. "Będzimy rodzicami- co to znaczy?". Spotkanie poprowadzą Anna Szczepaniak i Justyna Wichot-Dreghiciu - psycholożki, psychoterapeutki na co dzień pracujące w Centrum Dziecka i Rodziny FDDS. Szczegółowe informacje i zapisy na https://rodzice.fdds.pl/spotkanie/bedziemy-rodzicami-co-to-znaczy/

Jednocześnie zachęcam gorąco do zapoznania się z pozostałymi materiałami FDDS dla rodziców, mi.in.:
https://rodzice.fdds.pl/wiedza/dzieciecy-mozg-a-ekrany/ 
https://rodzice.fdds.pl/wiedza/przytulanki-dlaczego-wczesny-dotyk-jest-tak-wazny/ 
https://rodzice.fdds.pl/wiedza/uczmy-dzieci-samoregulacji/  
https://rodzice.fdds.pl/wiedza/rodzic-potrzebuje-byc-swiadomy-swojej-sily/ 
https://rodzice.fdds.pl/wiedza/gadki-czyli-proste-rozmowy-na-trudne-tematy-ktore-pomoga-ochronic-twoje-dziecko-przed-wykorzystywaniem-seksualnym/

****

ŚWIATOWY DZIEŃ ŚWIADOMOŚCI AUTYZMU

2 KWIETNIA


 

Polska Na Niebiesko to kampania społeczna mająca na celu uświadomić jak najwięcej osób czym jest AUTYZM. Wiedza i świadomość sprzyja zrozumieniu tego świata i jego akceptacji. Aby zbliżyć się do świata i osób ze spektrum autyzmy zachęcam do zapoznania się z ciekawymi materiałami:

****

Uniwersytet Dzieci zaprasza dorosłych ciekawych świata na kolejne BEZPŁATNE WEBINARY 

Trzecie spotkanie: 8 kwietnia 2021, godz. 18.00
Temat spotkania: "Jak budować pozytywne relacje z jedzeniem?"
Prowadzący: Karolona Rowgało- Daniel
Informacje:
https://wsobote.uniwersytetdzieci.pl/ud-dla-doroslych

Zapisy: 
https://fundacjauniwersytetdzieci.clickmeeting.com/jak-budowac-pozytywne-relacje-z-jedzeniem-uddladoroslych/register?_ga=2.137133616.1638846948.1616658496-176668648.1616055461
 

Drugie spotkanie: 11 marca 2021, godz. 18.00
Temat spotkania: "Przyszłość dla dziewczynek - jak pokonywać bariery edukacyjne i wzmacniać kompetencje przyszłości?"
Prowadzący: Eliza Durka
Informacje:
https://wsobote.uniwersytetdzieci.pl/ud-dla-doroslych?utm_source=freshmail&utm_medium=email&utm_campaign=webinar_UDwK_-_co_sie_dzieje_w_mozgu_nastolatka_04.02.2021

Zapisy: 
https://wsobote.uniwersytetdzieci.pl/ud-dla-doroslych?utm_source=freshmail&utm_medium=email&utm_campaign=webinar_UDwK_-_co_sie_dzieje_w_mozgu_nastolatka_04.02.2021

****

W ramach obchodów DNIA BEZPIECZNEGO INTERNETU uczniowie, nauczyciele i zainteresowani rodzice uczestniczyli w spotkaniach live, spotkaniach webinarowych, konferencji. Dla wszystkich uczniów pedagog szkolny przygotował interaktywną grę w formie escape room dostosowaną do wieku na każdym etapie edukacyjnym. Wspólnym hasełm szkoły było: "Dzień Bezpiecznego Internetu. Chrońmy siebie w Internecie. Działajmy razem"Dla rodziców (celem pogłębienia rozmowy z młodszymi dziećmi) i starszych uczniów chcących utrwalić wiedzę i przeżyć to jeszcze raz zamieszczam linki do gier.

klasy 0-III  
https://view.genial.ly/602e5f45dd02300d9c14b2af/game-breakout-dbi-dzien-bezpiecznego-internetu

klasy IV-VI
https://view.genial.ly/602c1270a76be70da05837e2/game-breakout-dbi-chronmy-siebie-w-internecie

klasy VII-VIII
https://view.genial.ly/602bb7566407210d978f07aa/game-breakout-dbi-dzialajmy-razem

****

W imieniu FORUM PRZECIW DEPRESJI zapraszam 20 lutego 2021 r. w godz. 16.00-19.00  na Dzień Otwarty pt. NASTOLETNIA DEPRESJA. ŻYCIE W TRYBIE ONLINE/ OFFLINE. NIE POZWÓL DZIECKU WYLOGOWAĆ SIĘ Z ŻYCIA.

Jest to wydarzenie olnilne. Udział w Dniu Otwartym jest BEZPŁATNY! DECYDUJE KOLEJNOŚĆ ZGŁOSZEŃ!!!

W programie: bezpłatne wykłady ekspertów z dziedziny psychiatrii oraz psychologii dzieci i młodzieży dedykowane dla rodziców i nauczycieli, ale również każdej osoby, która chciałaby dowiedzieć się więcej na temat nastoletniej depresji. Warto uczestniczyć w spotkaniu, mając na uwadze stan epidemiczny i ograniczenie kontaktów społecznych dzieci.

REJESTRACJA: https://enees.clickmeeting.com/dzien-otwarty.../register...


****

Uniwersytet Dzieci zaprasza wszystkich ciekawych świata, chcących znaleźć nić porozumienia z dziećmi, wspierać ich w nauce, a przy tym pozwolić im odkrywać siebie na cykl webinarów dla rodziców, nauczycieli, edukatorów. Spotkania odbywać się będą w drugie czwartki miesiąca od lutego do czerwca, w godzinach popołudniowych. UDZIAŁ W WEBINARACH JEST BEZPŁATNY!

Pierwsze spotkanie: 11 lutego 2021, godz. 18.00
Temat spotkania: "Co się dzieje w mózgu nastolatka"
Prowadzący: dr Wojciech Glac
Zapisy: https://wsobote.uniwersytetdzieci.pl/ud-dla-doroslych 
https://fundacjauniwersytetdzieci.clickmeeting.com/co-sie-dzieje-w-mozgu-nastolatka-uddladoroslych/register

*****

"Ważnymi potrzebami dziecka są zarówno bliskość, jak i możliwość odkrywania otoczenia. Jeśli obie te potrzeby są realizowane, dziecko może prawidłowo rozwijać się w sferze emocjonalnej i społecznej, a w przyszłości być szczęśliwe, pełne zaufania i zdolne do budowania stabilnych i bezpiecznych relacji z innymi ludźmi". Tymi słowami rozpoczyna się animowany film pt. "WIELKA MOC" pokazujący znaczenie więzi emocjonalnej dziecka z rodzicami. Zachęcam do obejrzenia! 

https://vimeo.com/233272836

*****


9 lutego obchodzimy DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU. Nasza szkoła, jak co roku, bierze udział w organizowanych z tej okazji wydarzeniach. W związku z tym zapraszamy bardzo serdecznie wszystkich zainteresowanych rodziców, uczniów oraz nauczycieli do skorzystania z poniższej oferty. Ze szczegółami wydarzeń, formularzami zapisów mogą się Państwo zapoznać pod wskazanymi linkami.

  1. Konferencja online z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu 2021 (9.02.2021 godz. 17.00-20.30) - wydarzenie nie wymaga wcześniejszej rejestracji
    https://www.saferinternet.pl/dbi/konferencja-dbi.html
     
  2. Spotkania webinarowe, skierowane do osób pracujących z dziećmi oraz rodziców. Webinary będą odbywać się w lutym i marcu we wtorki i czwartki w godz. 17.00-18.00 (czas trwania spotkań online - ok. 1 godziny). Formularze zapisów w linku poniżej:
    https://www.saferinternet.pl/dbi/webinary.html
     
  3. Spotkania LIVE uczniów i nauczycieli z dr Joanną Zabłocką- Skorek organizowane przez Centrum Sztuki w Oławie i Kino Szkoła pt. "Bezpieczeństwo w internecie"

*****

*****

*****

 Ważne informacje dla ósmoklasistów!!!

Na stronie https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/terminy-rekrutacji-do-szkol zapoznać się można z najważniejszymi informacjami dotyczącymi terminów postępowania rekrutacyjnego i terminów składania dokumentów na rok 2021/2022. Terminy te nie dotyczą szkół policealnych, branżowych szkół II stopnia oraz szkół dla dorosłych  na rok szkolny 2021/2022. Harmonogramy do tych szkół będą ogłaszane przez właściwego kuratora oświaty.

Najważniejsze informacje!

  • Wniosek o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej wraz z dokumentami będzie można składać od 17 maja 2021 r. do 21 czerwca 2021 r.,(z wyjątkiem szkoły ponadpodstawowej dwujęzycznej, oddziału dwujęzycznego, oddziału międzynarodowego, oddziału przygotowania wojskowego w szkole ponadpodstawowej, oddziałów wymagających od kandydatów szczególnych indywidualnych predyspozycji oraz do szkół i oddziałów prowadzących szkolenie sportowe w szkołach ponadpodstawowych, do których wnioski składane od 17 maja 2021 r. do 31 maja 2021 r.)
  • Uzupełnienie wniosku o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej o zaświadczenie o wynikach egzaminu ósmoklasisty należy złożyć od 25 czerwca 2021 r. do 14 lipca 2021 r.
  • Listy kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych ogłoszone zostaną 22 lipca 2021 r.
  • Listy kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych ogłoszone będą 2 sierpnia 2021 r.
  • W terminie od 23 lipca 2021 r. do 30 lipca 2021 r., w przypadku kandydatów zakwalifikowanych, składa się potwierdzenie woli przyjęcia w postaci przedłożenia oryginału świadectwa ukończenia szkoły i oryginału zaświadczenia o wynikach egzaminu zewnętrznego, o ile nie zostały one złożone w uzupełnieniu wniosku o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej. W przypadku szkoły prowadzącej kształcenie zawodowe - także zaświadczenia lekarskiego zawierającego orzeczenie o braku przeciwskazań zdrowotnych do podjęcia praktycznej nauki zawodu oraz odpowiednio orzeczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami i orzeczenia psychologicznego o braku przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdem.
  • W przypadku braku możliwości przedłożenia takiego zaświadczenia lub orzeczenia, rodzic kandydata lub kandydat pełnoletni informuje o tym dyrektora szkoły w terminie do 20 sierpnia 2021 r. do godz. 15.00. Należy wskazać wówczas przyczynę niedotrzymania pierwotnego terminu. Wówczas zaświadczenie lub orzeczenie składa się dyrektorowi szkoły, do której uczeń został przyjęty, nie później niż do 24 września 2021 r.
  • Nieprzedłożenie do 24 września 2021 r. zaświadczenia lub orzeczenia będzie równoznaczne z rezygnacją z kontunuowania nauki w szkole, do której uczeń został przyjęty. W przypadku szkoły prowadzącej kształcenie zawodowe – w oddziale realizującym kształcenie w zawodzie, do którego został przyjęty.

 *****

 *****

Drodzy rodzice!

    Zapraszam Państwa na darmowy webinar (szkolenie online) 22 stycznia (piątek) o godzinie 19.00 pod tytułem “Jak uchronić dziecko przed używkami?

...„Kiedyś – narkoman, dziś – profilaktyk. Poznajcie niezwykłą historię człowieka, który po 13 latach nałogowego zażywania heroiny, wyszedł na prostą. Nasz gość, Krzysztof Ambroziak, opowie nam, czym są używki i do czego prowadzi igranie z substancjami psychoaktywnymi. Jako profilaktyk dla dzieci i młodzieży, przedstawi również sposoby na uchronienie swojego dziecka przed niebezpiecznymi używkami.
Wyjątkowo na nasz webinar zapraszamy nie tylko rodziców, ale również ich dzieci (rekomendujemy, by młodzi widzowie mieli ukończony 12. rok życia)”

Zapisy na webinar poprzez formularzzamieszczony w linku https://webinar.tutore.eu

 *****

 5 grudnia, z inicjatywy ONZ, obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. Warto o nich pamiętać, tym bardziej, że wśród osób należących do naszej społęczności szkolnej nie brakuje takich o przeogromnym sercu, świadomie i bezinteresownie pomagających innym. Warto pomagać, chociażby dlatego, że dobro powraca! 

https://www.youtube.com/watch?v=astYaZ_Vw68&feature=youtu.be

*****

     W imieniu Polskiego Centrum Programu "Safer Internet" zapraszam rodziców  i nauczycieli, 1 grudnia w godz. 19.00 - 21.00, na seminarium eksperckie dotyczące rozpoznawania niebezpiecznych treści w internecie oraz sposobów zapobiegania ich rozprzestrzenianiu. Udział w nim jest bezpłatny- wystarczy dołączyć do spotkania- bez rejestracji. Więcej informacji znajdą Państwo w w linku poniżej 

https://www.facebook.com/bezpiecznyinternet/posts/3449159425150786     

*****

     Zapraszam rodziców do zapoznania się z materiałem Mapy Karier pt. "5 rzeczy, o których warto pamiętać rozmawiając z dzieckiem o ścieżce edukacyjno- zawodowej" https://mapakarier.org/blog/article/44/5-rzeczy-o-ktorych-warto-pamietac-rozmawiajac-z-dzieckiem-o-sciezce-edukacyjnozawodowej

*****

    21 listopada obchodzimy Światowy Dzień Życzliwości. Z tej okazji uczniowie klas IV-VIII, świadomi mocy słów, przekazują życzliwe słowa bliskim- rodzicom, przyjaciołom, rodzeństwu i innym ważnym sobie osobom. Watro zapoznać się z prezentacją, ale przede wszystkim warto mówić innym, ile dla nas znaczą. To przecież tak niewiele kosztuje, a tak wiele czyni dobrego....   

https://view.genial.ly/5fb7ca7fc48a490d2894d748/presentation-dzien-zyczliwosci

*****

    16 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Tolerancji. Nie tylko wówczas warto pamiętać, że potrzeby każdego człowieka są równie ważne. A każdy z nas pragnie szacunku, akceptacji, zrozumienia. Jednocześnie tak niewiele trzeba do ich zaspokojenia- trochę życzliwości, otwartości na drugiego człowieka, elastyczności i zagwarantowania wszystkim równego traktowania. 

*****

"A skoro nie można się cofnąć, trzeba znaleźć najlepszy sposób, by pójść naprzód"

/Paulo Coehlo/

  Telefoniczna Książka Wsparcia to zbiór adresów, numerów telefonów osób, instytucji udzielających realnej pomocy oraz wsparcia w czasie pandemii. 

https://view.genial.ly/5faafb45f74fca0d216d9cfc/game-action-telefoniczna-ksiazka-wsparcia

  Zachęcam uczniów, rodziców i nauczycieli do kontaktowania się z pedagogiem we wszelkich sprawach (nawet tych, które wydają się mało istotne).

PEDAGOG SZKOLNY w czasie zdalnego nauczania pełni dyżur stacjonarny w środy w godz. 8.00 - 11.30. W pozostałe dni kontaktować się można poprzez e-dziennik, platformę TEAMS oraz adres mailowy pedagog-radzi@wp.pl. Czasem warto po prostu porozmawiać ;)

*****

Pamiętajmy, aby w tym szczególnym okresie zadbać o relacje i bezpieczeństwo w świecie nowych technologii. Jak to zrobić? Podpowiedź znajdzienie w książce Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę "Rodzina i ekrany"   https://bit.ly/3mh3cWn

W trosce o rozwój dziecka, warto byśmy przypomnieli sobie zasady ekranowe http://www.domowezasadyekranowe.fdds.pl/

*****

Po raz drugi musimy się zmierzyć z koniecznością pozostania w domu, zdalną nauką. W poniżej zamieszczonym linku znajdziecie wskazówki, dzięki którym łatwiej będzie przetrwać drugą falę koronawirusa i ograniczenia, jakie wnosi pandemia do naszego życia: https://psychoterapia.plus/pandemia-challenge-2-0-czyli-jak-przetrwac-druga-fale-koronawirusa/?fbclid=IwAR0sINV6tyPgeQjRT8y1VpIjLZ9qbTuIsykkZIS8RGseSw7Goh26wuvsZ2o

*****

„Droga do porozumienia” autorstwa E. Kulpy- Nowak, J. Sandomierskiej, M. Chrząstek jest podręcznikiem dla rodziców, który ujmuje relacje rodzica z dzieckiem w koncepcji Porozumienia bez przemocy. W tej publikacji rodzic krok po kroku ma szansę przyjrzeć się się dwóm stronom relacji – by zobaczyć, w jaki sposób można budować z dzieckiem taki rodzaj porozumienia, w którym obie strony są tak samo ważne, dom jest wspólny, a każdy członek rodziny czuje się w nim dobrze i w którym umowy i zasady naprawdę, a nie tylko pozornie, biorą pod uwagę każdą stronę relacji.

https://myslepozytywnie.pl/publikacje/PRT_Pdrecznik%20dla%20rodzicow_.pdf

*****

"Co wiemy to tylko kropelka. Czego nie wiemy to cały ocean"   /Isaac Newton/

    Po wysłuchaniu tego materiału, nie wyobrażam sobie nie podzielić się nim z Państwem. Zapraszam rodziców na bardzo mądry, czytelny w przekazie mini- wykład prof. Jakuba Andrzejczaka na temat "wirtualnych chochlików i cyfrowych smoczków". Ci z Państwa, którzy uczestniczyli w spotkaniu z prof. Andrzejczakiem w lutym br. wiedzą, że naprawdę warto wysłuchać, przemyśleć i wyciągnąć wnioski! Materiał w linku: https://www.facebook.com/drandjakub/videos/722094861929057/

Rodzice oraz uczniowie klas VIII mogą się zapoznać z terminarzem postępowania rekrutacyjnego do szkół ponadpostawowych klikjąc w link: https://www.gov.pl/web/edukacja/harmonogram-rekrutacji-do-szkol-ponadpodstawowych-na-rok-szkolny-20202021  lub bezpośrednio w linku https://www.gov.pl/attachment/b90e8039-e099-48d1-944a-6cdfe72450d1


Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę oraz Fundacja Orange przygotowała spotkania dla rodziców na temat Domowych Zasad Ekranowych. Darmowe webinary odbywają się w wyznaczonych na stronie terminach z uwaględnieniem wieku dzieci. Ze szczegółami ofery można zapoznać się w linku poniżej:  https://www.facebook.com/pg/DajemyDzieciomSile/events/

 

31 maja na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień bez Papierosa. W ramach profilaktyki antynikotynowej w naszej szkole realizujemy programy edukacyjne Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Toruniu: "Czyste powietrze wokół nas", "Nie pal przy mnie proszę", "Bieg po zdrowie", "Znajdź właściwe rozwiązanie" dostosowane do wieku i potrzeb rozwojowych dzieci na każdym etapie edukacyjnym.


Zapraszam, w imieniu Mapy Karier, rodziców klas VII-VIII na bezpłatny webinar, podczas którego będziecie mieli Państwo okazję dowiedzieć się m. in. jak wesprzeć dziecko w wyborze ścieżki edukacyjnej, na co zwrócić uwagę, by pomóc mu wykorzystać w optymalny sposób własne zasoby; w jaki sposób okreslać kompetencje dziecka oraz wzmacniać jego samodzielność. Webinar potrwa 90 min. Aby wziąć udział w webinarze, należy zarejestrować się klikając w link: 

https://fundacjakatalysteducation.clickmeeting.pl/jak-pomoc-dziecku-w-wyborach-edukacyjno-zawodowych-/register?fbclid=IwAR2BZcVBKv5c7iBKTNqnA91_Yt3Z76SeZ_PwwoRpB1cUvOw4S67Fnlik8xc

Więcej informacji znajdziecie Państwo na stronie fb   https://www.facebook.com/events/249091832993434/

 

Masz wątpliwości związane z wyborem dalszej drogi kształcenia? Nie wiesz, jakie umiejetności rozwijać i jaki zawód wybrać w przyszłości? Może podjęcie decyzji ułatwi Łódzki Test Predyspozycji Zawodowych. Kliknij w link http://kompetencjometr.mlodziwlodzi.pl/?fbclid=IwAR3M11DuB-CQntZ4vbGxOLjq3c3Av5F0QSy9NfqeqEU4onafPHzayj9G38w i udziel szczerych odpowiedzi ;). 

30 kwietnia obchodzimy ŚWIATOWY DZIEŃ SPRZECIWU WOBEC BICIA DZIECI. Nie tylko tego dnia, ale każdego innego powinniśmy pamiętać, że stosowanie przemocy w jakiejkolwiek formie jest destrukcyjne i szkodliwe. Kierujmy się zatem zasadami Janusza Korczaka, a słowa zamieszczone na plakacie powtarzajmy codziennie jak motto życiowe.


 

 

  Polecam uczniom, wszystkim bez wyjatku, bardzo ciekawą stronę, która w atrakcyjny sposób przedstawia dzieciom i młodzieży świat zawodów i rynek pracy. MAPA KARIER zawiera informacje zarówno dla najmłodszych (w zakładce >Miasto Zawodów<), jak i dla uczniów starszych (w zakładce >Ścieżki Kariery<). Czy wiecie, że są takie zawody jak np. zadziczacz, menedżer śmierci cyfrowej, czy wirtualny żołnierz? Ze stronyy Mapa Karier nie tylko dowiecie się, jaka droga edukacji prowadzi do wybranego zawodu, jakimi ścieżkami go zdobyć, ale też jakie są zarobki. Polecam !     https://mapakarier.org/


Uczniów klas VIII zapraszam do udziału w bezpłatnym webinarze "Jak to jest być grafikiem komputerowym"który odbędzie się 7 maja 220 r. o godz. 19.00. Zapisów można dokonać klikając w poniższy link:

https://fundacjakatalysteducation.clickmeeting.pl/darmowy-webinar-jak-to-jest-byc-grafikiem-komputerowym-/register?_ga=2.193545326.2143625161.1587649964-413485984.1587649964

 

  Rodzice w czasach #zostańwdomu muszą mierzyć się z równie silnymi przeżyciami, jak ich pociechy. Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę wyszła naprzeciw i wraz ze specjalistami opracowała mini poradnik "Potrafię się zatrzymać... ale jak to zrobić?!", który pozwoli obniżyć napięcie. Link do poradnika: https://rodzice.fdds.pl/wp-content/uploads/2018/09/miniporadnik_potrafie2019.pdf

Pomoc w tym zakresie oferuje również materiał "Wybuchy złości u dziecka- jak sobie z nimi radzić?" udostępniony przez CONSILIA+ Centrum Psychoterapii i Szkoleń pod adresem https://psychoterapia.plus/wybuchy-zlosci-u-dziecka-jak-sobie-z-nimi-radzic/?fbclid=IwAR1-QljSXTn2PjpAbu88hi4skXgvCjU343ub1DHTwPW3UIz-wfl3-Wa-pfw

 Od 16 kwietnia obowiązkowe jest w Polsce noszenie maseczek, również przez dzieci od 4 roku życia. Celem zamieszczonej ponizej bajki jest oswojenie dzieci z nową sytuacją. Napisana jest ona tak, aby pomóc dzieciom poradzić sobie z pojawiającymi się emocjami. Materiał wraz z kolorowanką można darmowo pobrać i wydrukować na stronie https://www.mamaprzyjaciel.pl/maseczki-dla-smokow/ lub klikając w link:  https://www.mamaprzyjaciel.pl/wp-content/uploads/2020/04/Bajki-Mamy-Przyjaciela-1.pdf

 

  

 

 RODZINA I dobre RELACJE zawsze są najważniejsze. W tym szczególnym czasie powinniśmy dbać o nie jeszcze bardziej świadomie i mocno. Proces budowania relacji w rodzinie wymaga jednak uważności, skupienia się na tym co czujemy, z czym musimy się mierzyć na co dzień. Ale przede wszystkim wymaga rozumienia i docenienia ludzi, których mamy wokół siebie. 

„PRAWDZIWY SKARB” jest grą budującą relacje w rodzinie. Jest to element projektu edukacyjnego realizowanego przez pracowników i wolontariuszy trzech organizacji społecznych: Fundacji Szczęśliwe Dzieciństwo, Fundacji LUB Drama i Stowarzyszenia Wychowanków Fundacji Szczęśliwe Dzieciństwo.

Zachęcam do gry. Poprzez świetną zabawę odkrywa prawdziwy skarb! Link do gry: https://prawdziwyskarb.pl/online/

 

 
   Zachęcam rodziców, którzy próbują opiekować się dziećmi, pracować zdalnie i nie zwariować do udziału w bezpłatnym seminarium online pt. "Jak radzić sobie z dziećmi i emocjami w czasie izolacji domowej".
 
"Oto co zyskasz w czasie seminarium online:
- zrozumiesz, dlaczego Twoje dziecko zachowuje się tak, a nie inaczej i jak uniknąć niepożądanych zachowań;
- odkryjesz Trzy Podstawowe Potrzeby Psychologiczne i dowiesz się jak je rozpoznać u dzieci;
- poznasz najważniejsze techniki parentingowe, łatwe do natychmiastowego zastosowania;
- dowiesz się jak zapobiegać konfliktom, które mogą wystąpić z powodu izolacji, zarówno między dziećmi, jak i między dorosłymi;
- przekonasz się jak zmniejszyć stres i niepokój i dzięki temu, w spokoju spędzić z dziećmi najbliższy czas w domu."
 
Zapisów można dokonać pod adresem 
 
 
Dla potrzebujących pomocy i wsparcia !!!
Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111
Działa całą dobę przez 7 dni w tygodniu!

 
   Silny stres jest nieodłącznym elementem ostatnich tygodni. W związku z tym zamieszczam poniżej prezentację oraz linki z ćwiczeniami relaksacyjnymi. Każdy z nas ma inną strukturę psychiczną, każdy inaczej reaguje na stres. Warto wypracować własne sposoby radzenia sobie z tym uczuciem. Szczególnie, że długotrwały stres przyczynia się do zmian nie tylko w sferze emocji, ale także w funkcjonowaniu naszego ciała. Tak więc- dbajmy o siebie!
 
Ćwiczenia relaksacyjne dla dzieci w wieku 5-10 lat:
 
Ćwiczenia relaksacyjne dla dzieci powyżej 10 roku życia
https://www.youtube.com/watch?v=ytT-IU4t-Cw

PrezentacjaStres i sposoby radzenia sobie z nim.

Zachęcam wszystkich uczniów klas starszych do udziału w bezpłatnym webinarze 

"Koronawirus. Jak się czujesz? Porozmawiajmy o emocjach",

w którym psycholog Zofia Szynal z Uniwersytetu SWPS będzie rozmawiać z Przemysławem Staroniem , Nauczycielem Roku 2018. 

Zapisy: https://www.swps.pl/strefa-psyche/wydarzenia/403-webinarium/21444-koronawirus-jak-sie-czujesz-porozmawiajmy-o-emocjach-webinar-dla-mlodziezy

 

PEDAGOG POLECA:

Koronawirus. Jak rozmawiać i wspierać dzieci w tym czasie?
 
Koronawirus. Jak zachować motywację w czterech ścianach?
 
Jak skutecznie uczyć się w domu?
 
Jak dbać o emocjonalną równowagę?
 

               Zapraszamy uczniów klas IV-VIII do udziału w projekcie #JaTyOnOff!                  Zadaniem jest wykonanie smartfonem zdjęcia, które będzie odpowiedzią na pytanie "Co dobrego może się zdarzyć, gdy odłożysz telefon?". Fotografię należy opatrzyć krótkim opisem i przesłać na adres pedagog-radzi@wp.pl do końca kwietnia. Czekamy na Wasze jak zawsze super pomysły! Szczegóły w linku https://jatyonoff.pl/

 

Ustalając harmonogram nauki zdalnej warto pamiętać o poniższych wskazówkach:

zapoznać

 
 

 

ZAŁĄCZNIKI:

 

 

Kalendarz

Lista wydarzeń w miesiącu Kwiecień 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Zegar