UKS Bałagany

Adam Filemonowicz
     6 maj 1949 - 31 lipiec 1997

Był zawodnikiem, a potem szkoleniowcem związanym przede wszystkim z Toruniem. Grał w KS "Pomorzanin" w latach 1960-1974, potem  był w tym klubie trenerem.

KS "Pomorzanin" od połowy lat 80-tych z powodzeniem konkurował z najsilniejszymi drużynami w rozgrywkach halowch.      Zawodnicy tego klubu stanowili trzon reprezentacji, która sięgnęła po pierwszy  w historii polskiego hokeja medal w finałowym turnieju młodzieżowym Mistrzostw Europy we Wiedniu. W latach 1987, 1988 oraz 1990 i 1991 KS "Pomorzanin" był mistrzem Polski seniorów w hali. Wyniki te klub osiągnął przede wszystkim dzięki pracy Adama Filemonowicza. Od 1977 roku związany ze szkoleniem centralnym.  Był trenerem reprezentacji Polski juniorów młodszych, juniorów, młodzieżowej oraz trenerem współpracującym reprezentacji kraju seniorów podczas Mistrzostw Europy w 1983 roku.

W 1995 roku przygotowywał i prowadził reprezentację Polski kobiet w  turnieju kwalifikacyjnym młodzieżowych Mistrzostw Europy w Poznaniu. Hokej był największą pasją jego intensywnego życia. Uwielbiał pracę z najmłodszymi, z którymi miał wspaniały kontakt.
Był jednym z założycieli hokeja na trawie przy SP w Łubiance. Z drużyną tą, którą nazwał "Bałagany", spędził ostatnie lata swojej bogatej kariery trenerskiej.

autor: Roman Dubicki 15. 11.05

Pierwsze zajęcia z hokejem na trawie rozpoczęły się w Łubiance w grudniu 1993 r. Początkowo brało w nich udział 20 uczniów z klas V-VII.
27 lipca 1994 roku "Bałagany" (tak został nazwany klub po śmierci Adama Filemonowicza) został zarejestrowany jako stowarzyszenie sportowe. Jednym z założycieli i pierwszym trenerem był niezapomniany Adam Filemonowicz wspaniały szkoleniowiec i wielki przyjaciel młodzieży. Do największych sukcesów można zaliczyć dwukrotny 10 - cio dniowy wyjazd do Włoch (1994 i 1998), gdzie "Bałagany" zajęły I miejsca w turniejach towarzyskich wygrywając między innymi z HC "Sacrofano", HC "Lazio", HC "Roma", HC "Tevere". Młodzi zawodnicy mieli również możliwości uczestniczenia w audiencji u papieża, jak i zwiedzania Watykanu, Rzymu i Wenecji. Zorganizowany został w 2000 roku obóz dwutygodniowy w Słowacji - Trenczynie. W turnieju Suda Cup 2002 w Hradec Kralove (Czechy) w kategorii dzieci zajęliśmy I  miejsce wygrywając ze "Slawią" Hradec Kralove, "Racą" Trenczyn, "Sokołem" Kbely, HC ,,1953" Jicin i "Lokomotivem" Bratysława i IV miejsce w kategorii juniora młodszego.
W 1997 roku w Finale Mistrzostw Polski juniora młodszego "Bałagany" zajęły IV miejsce na hali i  a boisku, a w roku 1999 zdobyły wicemistrzostwo w hali. W 2002 roku zostały brązowymi medalistami w hali. Na VIII Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży we Wrocławiu zespół wywalczył II miejsce.
    Z powodzeniem bierzemy  udział w licznych  imprezach  ogólnopolskich: im. P. Lazara w Siemianowicach  Śląskich, im. J. Makowskiego w Toruniu, turnieju gwiazdkowym w Poznaniu, z  kazji Dnia Dziecka w Gąsawie, mini-hokeju w Poznaniu oraz w różnych rozgrywkach regionalnych.
W 1997 roku wystąpiliśmy w I programie TVP "Baw się z nami", w którym w rywalizacji szkół "Bałagany" zajęły II miejsce.
Od sześciu lat jesteśmy organizatorami Memoriału im. Adama Filemonowicza, jest to największa impreza dla tej kategorii wiekowej w hali w Polsce. Udział w niej bierze minimum 120 młodych zawodników z całej Polski, a nawet z zagranicy (Słowacji i Ukrainy).
W roku 2000 było ich aż 200.
    Co roku 30 zawodników doskonali swoje umiejętności na obozach szkoleniowych w Poznaniu, Kłodzku i innych miejscowościach. Polski Związek Hokeja na Trawie ocenia "Bałagany" jako jeden z najlepiej pracujących klubów z młodzieżą w kraju.
Nasi zawodnicy i wychowankowie reprezentowali i reprezentują Polskę w meczach międzypaństwowych.

autor: R. Dubicki 15.11.05

AKTUALNOŚCI:

XXX lecie klubu

Utworzono dnia 03.04.2024

Hokeiści na trawie Pomorzanina Toruń MISTRZAMI POLSKI !!!

Utworzono dnia 29.02.2020

MISTRZOM POLSKI!

Hokeiści na trawie Pomorzanina Toruń
po raz szósty zostali halowym mistrzem Polski.

W finale w Poznaniu pokonali broniącego tytuł Grunwald 7:5.

JESTEŚMY DUMNI
Z ZAWODNIKÓW, KTÓRZY CHODZILI DO NASZEJ SZKOŁY I GRALI
W UKS „BAŁAGANY” ŁUBIANKA!

Gratulujemy!

Michałowi Śliwińskiemu

Michałowi Raciniewskiemu

Wojciechowi Rutkowskiemu

Marcinowi Kowalskiemu

Michałowi Makowskiemu

czytaj dalej! na temat: Hokeiści na trawie Pomorzanina Toruń MISTRZAMI POLSKI !!!

XXIII Międzynarodowy Memoriał Adama Filemonowicza w hokeju na trawie

Utworzono dnia 29.11.2019