10 maja 2018 roku w naszej szkole królowała chemia!

Utworzono dnia 17.05.2018

10 maja 2018 roku w naszej szkole królowała chemia! Przez pierwsze lekcje uczniowie z klas: 6a, 7 oraz klas gimnazjalnych, pod fachowym okiem pani Alicji i pani Dominiki z Centrum Chemii w Małej Skali samodzielnie wykonywali doświadczenia chemiczne. Było ciekawie, kolorowo i wybuchowo. Jedno z doświadczeń wymagało dokładności przy budowaniu „aparatury” do precyzyjnego rozdzielenia alkoholu od atramentu, przeprowadzeniu destylacji i sprawdzeniu, że cieczą, którą udało się zebrać jest alkohol. Dowód? – rozlana na ławce ciecz, po przyłożeniu przez prowadzącą płomienia – zapaliła się. Super efekt – ławka nie ucierpiała. Kolejne doświadczenie to porównanie aktywności metali. Tym razem pojawiało się malinowe zabarwienie, a wydzielający się gaz zapalał wybuchowo.

Poza tym uczniowie poznali substancję chemiczną odpowiedzialną za pochłanianie cieczy np. w pampersach oraz sprawdzili wybielające właściwości wcześniej otrzymanego chloru.Młodzież

z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i dużym zaangażowaniem bawiła się w młodych chemików.

Na zakończenie wszyscy uczniowie zgromadzili się w sali gimnastycznej na pokazach chemicznych.

Tym razem po dzieciach z klas młodszych najbardziej było widać zainteresowanie i zadziwienie.

Anna Kużel

10 maja 2018 roku w naszej szkole królowała chemia!

Utworzono dnia 17.05.2018, 23:39